Co powinno się znaleźć w zestawie kolędowym?

Doroczna wizyta księdza z tak zwaną kolędą to zwyczaj, który ciągle jest w naszym kraju bardzo popularny i przestrzega go zdecydowana większość Polaków. Na taką wizytę należy się jednak odpowiednio przygotować. Konieczne jest na przykład przygotowanie zestawu odpowiednich akcesoriów. Są to świece, stojąc krzyż, a także woda święcona. Często używa się również odpowiedniego na nią naczynia i kropidełka.

Figurka Matki Boskiej – butelka na wodę święconą

W czasie wizyty kolędowej kapłan między innymi błogosławi dom i domowników, a potrzebna jest do tego woda święcona. Wiele osób przechowuje ją w domu, by mogła być użyta na specjalne okazje. Służą do tego ozdobne butelki, bardzo często w kształcie figurek religijnych. Zdecydowanie najbardziej popularna jest tu figura Matki Bożej. Warto pamiętać jednak, że figurki takie bywają wykonywane z bardzo różnego rodzaju materiałów. Najbardziej popularne, a jednocześnie najtańsze są figurki wykonane z tworzywa sztucznego. Są to dość trwałe butelki, odporne na upływ czasu. Jeśli chodzi o estetykę wykonania zdecydowanie lepsze są figurki ceramiczne – bardzo często przepięknie malowane.

Pozostałe części zestawu

Pozostałe części zestawu kolędowego to świece i stojący krzyż, oraz akcesoria do wody święconej – miseczka i kropidełko. W większości domów ustawia się je w specjalnie przygotowanym i odświętnie przystrojonym miejscu, wokół którego gromadzą się domownicy i ksiądz.