Świece woskowe – liturgia

Sprzęt używany w liturgii winien wyrażać piękno i dostojeństwo Tego, z którym się spotykamy, stąd m.in. złote czy pozłacane kielichy, pateny i monstrancje. Także świeca stawiana na ołtarzu nie może być byle jaka – to, jak wspominamy w Exultet, „owoc pracy pszczelego roju”, czyli właśnie świeca woskowa.

Woskowe świece liturgiczne


To, jaką świecę postawimy na ołtarzu, zależy od okresu liturgicznego. Inaczej będą ozdobione świece w okresie Bożego Narodzenia, inaczej podczas radosnych wydarzeń, jakimi są Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie czy ślub, a jeszcze inaczej – w trakcie pogrzebu.
Oprócz świec ołtarzowych w kościele spotykamy: w okresie adwentu świecę roratną (roratnicę), przypominającą o Matce Bożej, a w okresie wielkanocnym Paschał, symbolizujący zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.
Warto przypomnieć, że to właśnie od Paschału chrzestny odpala świecę chrzcielną.

Gromnica – szczególna świeca woskowa


Także wierni świeccy w ciągu roku liturgicznego przynoszą do kościoła świece woskowe Hurtownia dewocjonaliów powinna mieć w swoim asortymencie świece chrzcielne, komunijne, a także gromnice, z którymi świeccy przychodzą do świątyni 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego. Warto pamiętać, że pobożność ludowa nakazywała czcić ten dzień jako wspomnienie Matki Bożej Gromnicznej, a woskowe gromnice stawiane były w oknach na znak ochrony przed burzą i wilkami. Dziś gromnice przynosimy do kościoła także w Wigilię Paschalną.