Różaniec – co warto o nim wiedzieć?

Różaniec to nie tylko przedmiot, który czasem przybiera bardzo atrakcyjne formy, a który tak chętnie przywozimy jako pamiątkę z miejsc o szczególnym znaczeniu dla religii. To również tradycyjny rodzaj modlitwy, który zmieniał się z upływem lat. Co warto wiedzieć o różańcu i modlitwie różańcowej? Dlaczego w domu żadnego katolika nie powinno zabraknąć różańca?

Różaniec z bursztynu i srebra – co w nim takiego wyjątkowego?

Różaniec to sznur paciorków, które nawleczone są na odpowiedni sznurek, albo połączone przy pomocy łańcuszka. Koraliki zgrupowane są w dziesiątki, a pomiędzy nimi znajdują się paciorki dodatkowe. Całość tworzy specyficzny układ, który ułatwia odmówienie całej modlitwy, która się z nim wiąże. Dostępny asortyment sprawdzisz na stronie sklepu Meritohurt, pod adresem: https://www.meritohurt.pl/rozance-srebrne-z-kamienia/rozaniec-bursztynowy-srebrny,1424,1.html

Różaniec może być odmawiany indywidualnie w domu (popularne jest na przykład odmawianie jego fragmentów), albo w kościele, w czasie specjalnych nabożeństw. Różaniec jest dziś również dość popularnym prezentem. Szczególnie często wręcza się go dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej. Czasem przybiera formę prostą, a czasami nieco bardziej wyrafinowaną, jak na przykład różańce z bursztynu i srebra.

Krótka historii różańca

Historia różańca jest zawiła i nie zawsze miał on taką formę, jak obecnie. Często mówi się na przykład o tym, że pomysł na odmawianie modlitwy przy pomocy sznura paciorków przywieźli z Ziemi Świętej krzyżowcy powracający z wypraw. Wydaje się jednak, że idea ta jest znacznie starsza. Już we wczesnym średniowieczu różaniec (choć inny, niż ten, który znamy obecnie) używany był przez niepiśmiennych mnichów z niektórych zgromadzeń do odmawiania codziennych modlitw.