Jakie są rodzaje świec liturgicznych?

Świece liturgiczne są wykorzystywane w kościołach w czasie mszy. Jest bardzo dużo rodzajów świec liturgicznych i dlatego każdy taki rodzaj jest odpowiednio dopasowany do danego okresu liturgicznego czy do danej okazji. Takie świece kupuje się w sklepach liturgicznych lub w sklepach z dewocjonaliami.

Jaka świeca liturgiczna na jaki okres?

Wyróżniamy świece ołtarzowe, paschały, roratki, gromnice, świece okolicznościowe. Inne świece płoną na ołtarzu w okresie adwentu a inne w okresie świąt wielkanocnych. W tygodniach zwykłych przy ołtarzu zapala się od dwóch świec do sześciu typu świec ołtarzowych, natomiast w okresach świątecznych takich świec powinno być nawet do dziesięciu sztuk.

Wosk i oliwa

W kościołach chrześcijańskich, w tym i katolickim pali się tylko wosk i oliwę. Dlatego produkowane świece wykonane są z wosku lub można w nich palić oliwę. Świece są zdobione ciekawymi aplikacjami, które nadają się do danych okoliczności. https://www.meritohurt.pl/swiece-oltarzowe.html
Świece ślubne, pogrzebowe, na chrzest i na pierwszą komunię, zapalane są tylko wtedy kiedy następują tego typu okoliczności. Aplikacje umieszczane na świecach liturgicznych symbolizują dane wydarzenie kościelne lub przedstawiają wizerunki osób świętych. W sklepach liturgicznych jest ogromny wybór świec, stanowią one odrębną kategorię. Różnice między nimi są i takie, że określają one, które ze świec są olejowe a które woskowe. Dzisiaj świece te wyróżniają się też kolorystyką.